مشاوره و استقرار تجهیزات مدیریت ناوگان

مشاوره و استقرار تجهیزات مدیریت ناوگان

امروزه با رشد روز افزون صنعت حمل ونقل و اهمیت آن در سیستم های اقتصادی، لجستیکی و غیره، کنترل ناوگان حمل و نقل ضروری به نظر می رسد، لذا با قرار دادن یک عدد GPS در هر وسیله حمل، قابلیت رویت از آسمان برای دریافت امواج ماهواره فراهم شده و اطلاعات مسیر ثبت می­گردد که با بازگشت وسیله حمل به مرکز، اطلاعات به صورت فایل و نقشه روی کامپیوتر قرار می­گیرد.

انواع دستگاه های ردیاب GPS

گیرنده های GPS از نظر کاربردی به پنچ گروه تقسیم می شوند.

 1. دستی

    گیرنده های GPS دستی دستگاه های کوچک به اندازه گوشی موبایل هستند که با دقت حدود 3 متر موقعیت کاربر را معین می نمایند. امکانات مختلفی روی مدل های متنوع این گیرنده ها ارائه می شود که برخی از آنها عبارتند از: 12 کانال دریافت اطلاعات از ماهواره، عمر باطری (قلمی آلکالاین) تا 36 ساعت، تا 500 نقطه حافظه (Landmark)، ثبت تا 10000 نقطه در 10 خط سیر (Track)، ثبت تا 50 مسیر (Route) در 125 شاخه، امکان اتصال به کامپیوتر، دارای Game های مختلف، قطب نمای الکترونیکی، ارتفاع سنج بارومتریک، پروفیل ارتفاعی، تا 24 مگا بایت حافظه نقشه، محاسبه مساحت، صفحه ناوبری هدایت 3 بعدی، آنتن جدا شونده، امکان اتصال به آنتن خارجی، هدایت خیابان به خیابان در مسیر، صفحه بزرگ رنگی.

  

2. هوایی

 

    گیرنده های GPS هوائی مشابه دستگاه های دستی هستند، با این تفاوت که صفحات نمایش و امکانات نصب و همچنین اطلاعات داخل آنها برای استفاده روی هواپیما و یا بالگرد بهینه شده است.

  

3. دریائی

 

    گیرنده های GPS دریائی نیز مشابه دستگاه های دستی هستند، با این تفاوت که صفحات نمایش و امکانات نصب و همچنین اطلاعات داخل آنها برای استفاده روی شناور ها و کشتی ها بهینه شده است.

  

4. دقیق

 

    در گیرنده های GPS دقیق از روش های مختلفی استفاده می شود تا با اصلاح خطا، دقت دستگاه ها با 5 میلیمتر بالا رود. از این دستگاه ها برای برداشت های دقیق و نقشه برداری استفاده می شود. این دستگاه ها عموما به صورت ست های 2 یا 3 تائی ارائه شده و به کار می روند. قیمت این دستگاه ها با دستگاه های دستی اختلاف زیادی دارند.

  

5. ردیابی

 

گیرنده های GPS مخصوص ردیابی بصورت بورد و آنتن جداگانه یا ماوس (بورد و آنتن با هم) بدون صفحه نمایش و صفحه کلید ارائه می شوند. از این دستگاه ها در سیستم های tracking و ردیابی استفاده می شود.